11. ročník Brněnských shakespearovských dní

22. 3. 2010

Letos se již pojedenácté na letním nádvoří hradu Špilberk představí postavy velkého anglického dramatika Williama Shakespeara. I letos jsme pro Vás připravili atraktivní program.

Oko za oko

19. - 20. července 2010 v Brně na Špilberku
premiéra, dvojjazyčná, česko-slovenská inscenace
Diváci si již zvykli na hostování slovenských inscenací, které jsou, podobně jako ty české, nastudovány výhradně pro Letní shakespearovské slavnosti. Po tragédiích Antonius a Kleopatra a Macbeth, připraví bratislavská produkce premiéru hry Oko za oko „veselejšího charakteru" s česko-slovenským obsazením. 
Vladař se musí uchránit před pokušením stavět se nad zákon, vladař musí především sám sebe podřídit zákonu. Aby se mu to mohlo podařit, musí udělat to, co dobří králi (a ještě před nimi dokonce i bohové) dělali v mýtech a pohádkách už odjakživa: musí se ztotožnit s těmi dole, musí se - jak to vidíme ve hře Oko za oko - převléct například za mnicha. Shakespearův vladař Vincentio se bravurně pohybuje mezi svými dvěma identitami, a díky tomu obnovuje ve svém vídeňském knížectví vládu zákona.
Tato Shakespearova hra se totiž odehrává ve Vídni. Žádná jiná z jeho her není tak blízko Brnu.
Režisér Michal Vajdička vytvořil silnou inscenaci, opřenou o výbornou hereckou sestavu. Postavu vladaře Vincentia svěřil Martinu Trnavskému, který kromě rolí v Divadelním spolku Frída zazářil také v seriálu Ordinace v Růžové zahradě. Role Angela se zhostil slovenský herec Richard Stanke, kterého čeští diváci znají z filmu Protektor. V roli Izabely se představí Ivana Jirešová (Ordinace v růžové zahradě), a mnozí další. Překlad do slovenštiny je dílem Ľubomíra Feldeka, česká translace zásluhou Martina Hilského. 

Jindřich IV.

23. - 25. července 2010 v Brně na Špilberku 
premiéra, inscenace v češtině
Očekávanou premiérou roku 2010 bude historické drama Jindřich IV., jehož úpravy a režie se ujala paní Lucie Bělohradská, režisérka mimořádně úspěšné inscenace Hamlet z roku 2003 s Jiřím Langmajerem v titulní roli.
Shakespearova jediná, čistě historická hra s Janem Dolanským, Ladislavem Mrkvičkou, Martinem Preissem, Evou Salzmannovou, Zuzanou Slavíkovou, Zdeňkou Žádníkovou, Jiřím Klemem, Vendulkou Křížovou, Monikou Zoubkovou a dalšími. Strhující příběh přátelství a politiky, v němž se hraje o moc a její chuť, o ambice a jejich naplnění i o kariéru, režíruje Lucie Bělohradská. Ta už pro slavnosti dříve nastudovala výborného Hamleta s Jiřím Langmajerem. Do role rytíře Falstaffa obsadila Norberta Lichého: populární ostravský herec a hudebník, loňský držitele Thálie za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, je pro úlohu princova přítele a hospodského kumpána ideálním představitelem. Hru přeložil Martin Hilský, autorem hudby je Jan P. Muchow, scénu vytváří Ondřej Nekvasil a kostýmy Zuzana Ježková.

Veselé paničky windsorské

27. - 30. července 2010 v Brně na Špilberku 
inscenace v češtině
Na základě obrovského diváckého zájmu budeme reprízovat inscenaci Veselé paničky
windsorské v režii renomovaného filmového i divadelního režiséra Jiřího Menzela. Obsazení vévodí Bolek Polívka v roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa, důvtipnou paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni, paní Brouzdalovou ztvární Eva Režnarová. V dalších rolích se můžeme těšit na Jaromíra Dulavu, Jaroslava Satoranského, Hynka Čermáka, Michala Novotného, Šárku Vaculíkovou, Jana Cinu, Rudolfa Jelínka, Jana Přeučila a další skvělé herce.
„Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé," říká Jiří Menzel o Paničkách windsorských, zábavné hře o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti. 
Scénografem je režisérův oblíbený výtvarník Karel Glogr, kostýmy vytvořil Menzelův stálý spolupracovník, známý filmový a divadelní tvůrce Milan Čorba.

Romeo a Julie (PaS de théâtre, Ostrava)

3. - 4. srpna 2009 v Brně na Špilberku 
premiéra, česká inscenace
Třetí premiérou letošní sezóny bude nejznámější Shakespearova hra Romeo a Julie, se kterou do Brna přijede ostravský spolek PaS de théâtre. Titul Romeo a Julie v překladu Jiřího Josky nastudovali oblíbení herci z hlavních ostravských divadel. 
Příběh nelítostné vendety a strhujících soubojů o štěstí a lásku na zemi režíruje Pavel Šimák. Do role veronských milenců obsadil dva oblíbené herce Terezu Dočkalovou a Marka Holého, které diváci znají z úspěšné inscenace slavností Komedii omylů. V dalších hlavních rolích uvidíme Jitku Smutnou jako Chůvu, Jana Hájka, držitele ceny Thálie, v úloze Merkucia, Stanislava Šárského, Jana Fišara, Jiřího Sedláčka a mnoho dalších výborných herců.
Autorem hudby je známý ostravský skladatel Pavel Helebrand, scénu vytváří David Bazika a kostýmy Eliška Zapletalová.

Veselé paničky windsorské (GB Theatre Company)

16. srpna 2010 na nádvoří Staré radnice v Brně, Radnická ulice
premiéra v anglickém jazyce

Jak se Vám líbí (GB Theatre Company)

17. srpna 2010 na nádvoří Staré radnice v Brně, Radnická ulice
premiéra v anglickém jazyce
Více informací o anglicky hraných představeních najdete ZDE.

Předprodej a rezervace vstupenek

Předprodej vstupenek bude zahájen v pondělí 17. května 2010. Další informace najdete na www.bkc.cz a na www.facebook.com
Centrální předprodej Brněnského kulturního centra, na Běhounské 17 v Brně, tel. a fax 542 210 863, e-mail: predprodej@bkc.cz, otevřeno pondělí až pátek od 10 do 18 hodin. 
Předprodej také v síti Ticketportal.cz (cena vstupenky je zde navýšena o manipulační poplatek).
Doprodej vstupenek probíhá na pokladně na hradě Špilberk každý den, kdy se koná představení, vždy od 19.30 do 20.30 hodin.

Ceny vstupenek

Veselé paničky windsorské: zóna A - 650 Kč, zóna B - 420 Kč, zóna C - 300 Kč 
Jindřich IV., Oko za oko, Romeo a Julie: zóna A - 580 Kč, zóna B - 370 Kč, zóna C - 280 Kč.

Vstupenky ZTP se prodávají pouze v předprodeji na Běhounské ulici 17 a v pokladně na Špilberku. Vstupné na všechna představení 400 Kč (platí pro osobu s průkazem ZTP a doprovod).
Liga vozíčkářů zajišťuje na jednotlivá představení speciální dopravu pro lidi se zdravotním postižením. Více informací zde.
Začátek představení ve 20.30 hodin, hrajeme za každého počasí.
Dovolujeme si upozornit, že představení se nikdy neruší předem, informace o konání produkce při nepříznivém počasí obdržíte přímo na místě. Pravidla pro zrušení představení a podmínky s postupem pro vracení vstupného najdete zde.
Záštitu festivalu již tradičně poskytují paní Livia Klausová a primátor města Brna, pan Roman Onderka.
 

Všechny novinky

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem „Zásady ochrany soukromí společnosti Ogilvy & Mather Morava, spol. s r.o.“, ke stažení zde.